Dual Monster Moto Shield VNH2SP30 DC Motor Driver 2x14A Peak 30A
Out of stock
1,650.00 (incl GST)
1,398.31 (+18% GST extra)
Availability: Out of stock SKU: IWP-00456 Categories: , , , ,
Email when stock available
Description
We’ve also beefed up the support circuitry so this board is capable of driving a pair of high-current motors! The VIN and motor out are pitched for our 5mm screw terminals (not included), making it easy to connect larger gauge wires.
Note:
When using this board in extreme high-demand applications it may be necessary to improve thermal performance with a heat-sink or fan and to solder the wires directly to the board instead of using a screw terminal (in addition to the myriad other complications present in a high-current system) However, when using the board at currents up to 6A the chips will barely become noticeably warm.
Key Points :
  1. Current sensing available to Arduino analog pin
  2. MOSFET on-resistance: 19 mΩ (per leg)
  3. Maximum PWM frequency: 20 kHz
  4. Thermal Shutdown
  5. Under-voltage and Overvoltage shutdown.
Package Includes:
1 xDual Monster Moto Shield VNH2SP30 DC Motor Driver 2x14A (Peak 30A)